Jubiler D&R

Nie wiesz, jak nosić pierścionki i obrączkę? Poznaj nasze podpowiedzi!

21.01.22

Zastanawiasz się, jak nosić pierścionki, a jak obrączkę? Nie wiesz, jak jesteś odbierana, mając je na konkretnych palcach? W dzisiejszym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Pierścionek zaręczynowy – jak go nosić?

Pierścionek zaręczynowy jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów Twojej biżuterii. Niezależnie od tego, czy wciąż na niego czekasz, czy jesteś już jego szczęśliwą posiadaczką, warto byś wiedziała, jak go nosić i dlaczego jest to takie ważne.

Tradycja określa, która dłoń jest przeznaczona dla pierścionka zaręczynowego. Wskazuje także konkretny palec. W pierwszym przypadku wszystko zależy od kraju, w którym mieszkasz – w Polsce będzie to prawa ręka. Jeżeli chodzi o drugą kwestię, odpowiedź może być tylko jedna – pierścionek zaręczynowy nosi się zawsze na serdecznym palcu!

Dlaczego jednak tę biżuterię należy nosić na prawej ręce? Zgodnie ze zwyczajami, sięgającymi XIX wieku, ta ozdoba ma w pewien sposób przygotowywać miejsce na ślubną obrączkę. Nie bez znaczenia jest także wymowa symboliczna – tę dłoń podajesz podczas składania przysięgi. Istotną rolę odgrywa również warstwa kulturowa, gdyż to właśnie prawą ręką witasz się z innymi.

Są to jednak oczywiście wyłącznie zwyczaje. Jeżeli z pewnych powodów masz chęć, by Twój pierścionek zaręczynowy znajdował się na lewej ręce – nic nie stoi na przeszkodzie!

Obrączka – na której ręce ją nosić?

Obrączka to kolejna ważna biżuteria – jest symbolem zawartego małżeństwa, złożonej przysięgi i uczuć wobec Twojego męża. Z tego powodu wiele osób dba o to, aby mieć ją przy sobie przez cały czas. Podobnie jak pierścionek zaręczynowy, tak i obrączka tradycyjnie powinna być noszona na określonym palcu konkretnej dłoni. 

Już w starożytności wierzono w to, że żyła wiodąca do serca, określana jako żyła miłości, znajduje się na czwartym palcu lewej dłoni. Dlatego właśnie umieszczenie obrączki na serdecznym palcu miało być gwarancją szczęśliwego i trwałego małżeństwa.

Wraz z upływem czasu niewiele się zmieniło w tej kwestii. W niektórych krajach po dziś dzień wybierana jest ta sama dłoń. W Polsce jednak już od wielu lat panuje zwyczaj noszenia obrączki na prawej ręce.

Jak nosić pierścionki zaręczynowe po ślubie?

Już wiesz, jak nosić pierścionek zaręczynowy w okresie narzeczeństwa. Teraz jednak nasuwa się pytanie, co z nim zrobić po ślubie, skoro palec serdeczny prawej ręki jest zarezerwowany na obrączkę? Już śpieszymy z odpowiedzią!

Jak wspomnieliśmy wcześniej, miejscem przeznaczonym na ten szczególny pierścionek jest palec serdeczny. Nie zmienia się to nawet po ślubie. Wiele kobiet tuż przed ceremonią przekłada go na lewą dłoń. Niektóre panie decydują się nosić na prawej ręce zarówno obrączkę, jak i pierścionek zaręczynowy. Umieszczają je wówczas na tym samym palcu. Ciekawym pomysłem może być także noszenie tej biżuterii na szyi – wystarczy zawiesić ją na łańcuszku. Ciężko więc jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie – to, jaką decyzję podejmiesz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji, przekonań, a przede wszystkim komfortu!

Pierścionek – jeden czy kilka?

Oczywiście pierścionek zaręczynowy i obrączka nie są jedynymi rodzajami biżuterii, które możesz nosić na swoich dłoniach. Możesz posiadać ich znacznie więcej! W naszym sklepie oferujemy Ci szeroki wybór pierścionków, zarówno złotych, jak i srebrnych, wśród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Pojawia się jednak pytanie — czy warto nosić więcej niż jeden pierścionek? To zależy! Jeżeli masz przed sobą ważną uroczystość, spotkanie biznesowe czy kolację firmową, na którą zakładasz oficjalny strój, zdecyduj się na minimalizm. Dotyczy to także pierścionków – wybierz jeden, ewentualnie dwa. Nadmiar błyskotek podczas niektórych wydarzeń może nie być zbyt dobrze odebrany przez Twoich współtowarzyszy spotkania.

Pojedynczy pierścionek sprawdzi się także w pracy – jest po prostu wygodniejszy. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy pracujesz dłońmi – np. w kuchni, czy przy komputerze.

Kiedy zatem możesz pozwolić sobie na pełną swobodę i nosić tyle pierścionków, ile chcesz? Dotyczy to wszystkich pozostałych sytuacji! Możesz je założyć na spotkanie towarzyskie, podczas wyjść na imprezę lub też nosić w trakcie urlopu.

Jak nosić pierścionki na palcu wskazującym i kciuku?

Pierścionki można zakładać na każdy palec, w tym także na wskazujący i na kciuk. Co powinnaś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie?

Pierścionek umieszczony na palcu wskazującym wśród chrześcijan jest symbolem wysokiej pozycji społecznej danej osoby. Przekonanie to wywodzi się z tradycji, wedle której biskupi w średniowieczu w ten sposób nosili swoje pierścienie. Obecnie uważa się, że osoby noszące pierścionek na tym palcu chcą wzbudzić zaufanie, a także podkreślić swoją pozycję.

Nosisz pierścionek na kciuku? Musisz wiedzieć, że świadczy to o Twojej otwartości na aktualne trendy. Moda na taką ozdobę nie jest jednak niczym nowym. Już w starożytności pierścionek noszony na tym palcu pełnił funkcję talizmanu i był wyrazem dbałości o swoje zdrowie, siłę i witalność.

Pierścionki na małym i środkowym palcu – co oznaczają?

Chcesz nosić pierścionek na małym palcu? Musisz wiedzieć, że w niektórych kulturach może sugerować on Twoje powiązania ze światem przestępczym! To właśnie mały palec bywa traktowany jako symbol przywiązania do określonej grupy czy kręgu. To na nim wiele lat temu były noszone rodowe sygnety.

A może najczęściej nosisz pierścionki na palcu środkowym? Na to rozwiązanie – według psychologów – decydują się osoby, które chcą wzmocnić poczucie własnej wartości, pewności siebie oraz bezpieczeństwa.

Trudno znaleźć kobietę, która nie lubi pierścionków. Te niewielkie dodatki mogą mieć znaczenie symboliczne. Ponadto stanowią świetne dopełnienie wielu stylizacji. Istnieją pewne zasady, mówiące o tym, na jakim palcu i na której ręce należy nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę. Nie bez znaczenia jest także fakt, na jakim palcu nosisz pozostałe ozdoby — dotyczy to także tych, zakupionych w naszym sklepie!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl